października 24, 2022

"BOŻE NARODZENIE ZMIENIA ŚWIAT" - PAWEŁ BARTOSIK CENA: 36 PLN


CENA: 36 PLN

Stron: 306
Dział: Biblia, kultura, rodzina

Korekta: Jolanta Bartosik
Projekt okładki: Anna Pyzia-Nezamutdinov
Skład i łamanie: Radosław Kowalski
ISBN: 978-83-951048-9-3

Paweł Bartosik (ur. 1977) - od 2007 roku pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego w Gdańsku (gdansk.reformacja.pl). Jest autorem książek „Zabijają dzieci - wojna kultur o życie nienarodzonych”, „Nie jesteś LGBT”, "Do takich należy Królestwo", a także wielu artykułów na temat praktycznego chrześcijaństwa i zastosowania Ewangelii m.in. w Kościele, rodzinie oraz w kulturze. Jego nauczanie dostępne jest w internecie w formie kazań, wykładów i podcastów (Spotify, iTunes itp.), vloga i nagrań video (youtube.com/ReformacjaTV). Od 15 lat prowadzi bloga pbartosik.pl Ma żonę i trójkę dzieci.

ZE WSTĘPU:

Dlaczego napisałem książkę o Bożym Narodzeniu? Ponieważ przyjście na świat Syna Bożego zmienia wszystko: nas, nasze rodziny, kulturę, świat. Co roku święta przypominają nam, że Bóg kocha grzeszników, że lubi zaskakiwać i że żyjemy w niezwykłym świecie, który On przemienia mocą Słowa i Ducha. Bóg ukochał grzeszny świat i przybył tu z misją ratunkową. Ta książka nie opowiada jednak o dwóch dniach w kalendarzu. Omawia znaczenie Bożego Narodzenia w szerokim ujęciu. Przybliża okoliczności narodzenia Chrystusa, ich teologiczne znaczenie oraz praktyczne konsekwencje. Jednak znajomość tych wydarzeń sama w sobie nie przyniesie nam żadnego pożytku, jeśli Chrystus nie narodzi się w nas. Prawdziwa celebracja wcielenia Syna Bożego będzie miała miejsce wówczas, gdy zaufamy Jemu, gdy pojednamy się z Ojcem poprzez Syna. Dlatego opisując miejsce Bożego Narodzenia w życiu naszych kościołów, rodzin, w kulturze – przyświecał mi kontekst osobistej więzi z Bogiem, bez której pozostaje jedynie pusta celebracja zimowych świąt bez solenizanta. 

Oczywiście jestem wdzięczny, że mogę żyć w otoczeniu kultury, która nie ignoruje Bożego Narodzenia, a wręcz je akcentuje. Wszyscy dobrze wiemy, dlaczego mamy 2022 rok i jakie wydarzenie stanowi centralny punkt na osi historii. Niech będzie, że święta w kulturze to komercja, zakupy, prezenty, jedzenie, lampki i choinka. Lecz one również mają znaczenie. Dlatego nie wołamy: Zamilknijcie! Wyłączcie tę muzykę! Zgaście te światła! Usuńcie te choinki i gwiazdy! Mówimy raczej: Pamiętajcie, z jakiego powodu to wszystko! Bóg kocha muzykę, światło, drzewa i hojność. Boże Narodzenie to najbardziej materialne święta w roku. Przypominają o tym, że sam Bóg przyszedł w ciele, nie wzgardził materią i się nią przyoblekł. Nie chcemy zamieniać Bożego Narodzenia na ciche i zwykłe dni w kalendarzu, w czasie których wszyscy będą milczeli lub jedynie szeptali o tym, co się wydarzyło.

Tytuł tej książki mógłby równie dobrze brzmieć „O Bożym Narodzeniu w Betlejem, w nas i w kulturze”. Mam nadzieję, że zachęci Cię ona do odkrycia lub pogłębienia znaczenia wcielenia Syna Bożego, do jeszcze radośniejszych obchodów Bożego  Narodzenia, do szczodrości, muzyki i śmiechu w Twoim domu; do wdzięczności za wyrazisty ślad, jaki Boże Narodzenie wywarło w naszej kulturze.

SPIS TREŚCI:

Wstęp 5
Rozdział 1 Bóg, który kocha zaskakiwać 9
Rozdział 2 Zdrowaś Mario 21
Rozdział 3 Bóg-Człowiek w łonie kobiety 33
Rozdział 4 Historia Bożego Narodzenia 43
Rozdział 5 Słyszeliśmy, widzieliśmy, dotykaliśmy 53
Rozdział 6 Niech stanie się światłość 65
Rozdział 7 Krwawe Boże Narodzenie 75
Rozdział 8 W obronie Bożego Narodzenia 89
Rozdział 9 Bóg objawiony zwykłym ludziom 105
Rozdział 10 Boże Narodzenie i przebaczenie 117
Rozdział 11 O symbolach Bożego Narodzenia 127
Rozdział 12 Boże Narodzenie i filozofowie 137
Rozdział 13 Obudź się, który śpisz 149
Rozdział 14 Po co narodził się Jezus? 163
Rozdział 15 Teologia w prezentach 173
Rozdział 16 Tajemnica wcielenia 187
Rozdział 17 Zwycięstwo przez uniżenie 201
Rozdział 18 Być jak dzieci, być jak Jezus 211
Rozdział 19 Narodzony z dziewicy 221
Rozdział 20 Radość we mgle 231
Rozdział 21 My, trzej królowie 245
Rozdział 22 Błogosławieństwo Symeona 257
Rozdział 23 Dwa style życia 271
Rozdział 24 Warsztaty przebaczania 281
Rozdział 25 Katechizm o Bożym Narodzeniu 295

Książkę można zamówić TUTAJ

Copyright © Wydawnictwo Trinity , Blogger