października 27, 2020

"SŁOWA MĄDROŚCI" - PETER J. LEITHART CENA: 29 PLN

CENA: 29 PLN

Stron: 184
Dział: opowiadanie, baśń, rodzina, mądrość, dzieci
Tłumaczenie: Piotr Mazurek
Korekta: Marek Kmieć, Jolanta Bartosik, Paweł Bartosik
Projekt okładki: Anna Pyzia-Nezamutdinov
Ilustracje w książce: Anna McFarlane 
Skład i łamanie: Radosław Kowalski
ISBN: 978-83-951048-6-2

Peter J. Leithart (ur. 1959) – amerykański pisarz, pastor i teolog. Jest dyrektorem Theopolis Institute for Biblical, Liturgical and Cultural Studies w Birmingham (Alabama, USA) oraz autorem kilku komentarzy biblijnych. Napisał wiele książek nt. teologii, biblistyki, literatury. Słowa mądrości to zbiór bajek dla dzieci oraz rodziców. Ich treść jest oparta o Księgę Przysłów. W każdej opowieści znajdziesz symbole, które są echem znanych historii biblijnych. Peter Leithart wraz z żoną Noel mają dziesięcioro dzieci i jedenaścioro wnuków.

SPIS TREŚCI:

Przedmowa dla rodziców - 5
Podziękowania - 11
Trzej książęta - 13
Szymon i sprzedawczyni owoców - 23
Krwawiące drzewo - 35
Bosy posłaniec - 43
Robin i żona pana - 51
Rolnik i jego skarb - 61
Magiczny orzech - 71
Róża i książę - 81
Ślepy nieznajomy - 89
Ogród Zapachów - 99
Potwór z góry - 109
Niechętny wybawca - 119
Jakub – król Zielonego Wieńca - 127
Miriam – narzeczona pasterza kóz - 137
Chmara ptaków - 147
Prace Braxtona Hicksa - 157
Król z wieży - 165
Doskonała żona - 175

ZE WSTĘPU

Napisałem „Słowa mądrości” w formie baśni, aby sprawiły radość dzieciom, aby pobudziły czytających im rodziców do refleksji oraz aby zilustrować biblijne przypowieści i wykorzystać symbole, historie, postacie, światy i motywy z Biblii. Czy moje baśnie spodobają się innym dzieciom poza moimi, które oczywiście nie są obiektywne, i czy zainspirują dorosłych – pozostawiam ich ocenie (...).

Biblia stanowi tło dla „Słów mądrości” na dwa sposoby. Po pierwsze, ten zbiór tworzy, przynajmniej w moim własnym mniemaniu, oddziałujący na wyobraźnię komentarz do Księgi Przypowieści Salomona (...). Po drugie, każde opowiadanie czerpie z biblijnych historii i schematów, aby zilustrować jedną z przypowieści, która posłuży za morał. Na stronach tej książki znajdziesz postacie biblijne, włączając w to Adama i Ewę (kilkakrotnie), Jakuba i Ezawa, Nebukadnesara (swoiste przeciwieństwo Józefa), Dawida, Ezechiela i innych. Kościół pojawia się zakamuflowany na kilka sposobów, podobnie jak w Piśmie Świętym. Fabuła toczy się wokół śmierci i zmartwychwstania, ratunków i bitew, chrztów i wniebowstąpień różnego rodzaju. Łamanie przykazań przynosi śmiertelne skutki. Ogrody, uczty, sale tronowe, pustynie i góry (typowe scenerie zaczerpnięte z Pisma) tworzą krajobraz, w którym bohaterowie żyją, poruszają się i budują swoją tożsamość (Peter J. Leithart, Przedmowa dla rodziców).

Książkę można zamówić TUTAJ.
Copyright © Wydawnictwo Trinity , Blogger