lutego 03, 2020

"Dlaczego wierzę w Boga?" - Cornelius Van Til CENA: 20 PLN

CENA: 20 PLN
Stron: 111
Dział: apologetyka, obrona wiary, światopoglądy

Przekład: Marek Kmieć, Sebastian Smolarz
Projekt okładki: Anna Pyzia-Nezamutdinov
Skład i łamanie: Radosław Kowalski 
Tytuł oryginału: Why I believe in God?
ISBN: 978-83-951048-2-4
Oprawa: miękka 

Spis treści: 

Esej I: Dlaczego wierzę w Boga? - 5
Esej II: Moje credo - 35
Esej III: Dialog: Czarny, Biały i Szary - 65

Cornelius Van Til (1895-1987) -holendersko-amerykański filozof chrześcijański i teolog reformowany, uznawany za twórcę nowoczesnej apologetyki presupozycyjnej opartej na założeniach wstępnych.

Ze wstępu:

Będąc człowiekiem inteligentnym, obdarowanym poczuciem odpowiedzialności, od czasu do czasu pytałeś siebie o podstawy swoich myśli i działań. Badałeś lub przynajmniej z troską zastanawiałeś się nad tym, co filozofowie mają na myśli kiedy mówią o „teorii rzeczywistości”. Nic więc dziwnego, kiedy zaproponowałem ci, abyś spędził ze mną niedzielne popołudnie, rozmawiając o powodach, dla których wierzę w Boga, odniosłem wrażenie, przynajmniej na wstępie, że jesteś tym zainteresowany.

Aby ciekawiej nam się rozmawiało, na początek przyjrzyjmy się mojej i twojej przeszłości. Może okazać się to bardzo pomocne zważywszy, że obecnie toczy się ożywiona debata o roli dziedziczenia i wpływie środowiska. Być może myślisz, że jedyną przyczyną mojej wiary w Boga jest wychowanie, które odebrałem - że od samego początku nauczono mnie wiary w Boga. Oczywiście ja uważam, że tak nie jest. Nie przeczę, w dzieciństwie rzeczywiście nauczono mnie wierzyć w Boga, ale jestem mocno przekonany, co do tego, że zanim stałem się dorosłym człowiekiem zdążyłem już usłyszeć komplet argumentów przeciwko wierze w Boga. I właśnie teraz, usłyszawszy je, jestem jeszcze bardziej gotów wierzyć w Boga. Co więcej, uważam, że cała historia i cywilizacja nie miałyby sensu, gdyby nie wiara w Boga.

- Cornelius Van Til

Książkę można zamówić TUTAJ.
Copyright © Wydawnictwo Trinity , Blogger